Oplatí sa investovať do rekreačnej nehnuteľnosti?

 

V poslednom vydaní časopisu Aquanews, ktorý môžete nájsť v aquaparkoch Tatralandia a Bešeňová, je publikovaný aj článok majiteľa našej realitnej kancelárie: 

 

Mgr. Dušan Štric, majiteľ úspešnej realitnej kancelárie RK SPIRIT, ktorá funguje na Liptove a v Tatrách už od roku 2002, o investovaní píše:

Kedy môžeme investíciu považovať za skutočne zaujímavú? Slovník slovenského jazyka definuje investíciu ako vloženie peňazí alebo nejakých hodnôt do nejakého podniku, podujatia, aby investorovi priniesli zisk, úžitok. Tiež je dôležité rozlišovať, či daná investícia vyžaduje ďalšiu pozornosť, energiu a čas investora alebo je to investícia, ktorej pozornosť, energiu a čas venuje vyťažovacia spoločnosť. Práve takýmto investíciám „s čistou hlavou“ sa v tomto článku budeme venovať.

 

 

Rekreačná investícia prináša dva druhy zisku:

Prvým je zisk z prenájmu ubytovacej kapacity tejto nehnuteľnosti. Poznáme 2 základné typy takéhoto výnosu.

  • Konzervatívnejším klientom viac „vonia“ garantovaný alebo pevný výnos. Tento býva určený pevnou sumou (niekedy aj percentom z nadobúdacej kúpnej ceny) vyplácanou pravidelne (ročne, štvrťročne alebo mesačne) na účet investora bez ohľadu na obsadenosť.  Samozrejme, dôležité je aj kto takýto výnos garantuje. Odporúčam uprednostniť silu a stabilitu pred sľubmi neskúsených.
  • Plávajúci alebo „poolový“ výnos zase vyhľadávajú investori so zmyslom pre hru. Tu je investor priamo závislý na skutočných výsledkoch vyťažovania svojej nehnuteľnosti, najčastejšie percentuálnym podielom. Napríklad sa čistá tržba môže deliť pomerom 65% pre investora (majiteľ nehnuteľnosti) a 35% pre vyťažovaciu spoločnosť.

Druhým je zisk z rastu ceny tejto nehnuteľnosti. Spomeňte si len akú hodnotu mal byt alebo dom, v ktorom bývate, pred 10 rokmi...

Okrem zisku poskytujú rekreačné nehnuteľnosti pre svojho majiteľa aj úžitky ako možnosť bezplatného využitia nehnuteľnosti jej majiteľom alebo ním určenými osobami (spravidla 14 – 30 dní v roku), či benefity v podobe bezplatných vstupov do aquaparku alebo na lyžovačku alebo napr. vo forme zliav v reštaurácii a z cien služieb.

Vždy aktuálnu a najširšiu ponuku investičných príležitostí môžete nájsť na webe www.najlepsiainvesticia.sk, ktorý sa na rekreačné investičné nehnuteľnosti špecializuje. K najväčším investičným hitom sezóny 2019/2020 patria napríklad tieto projekty:

GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ**** s bezkonkurenčným 7%-ným ročným výnosom garantovaným na 10 rokov, 30 dňami majiteľského pobytu a 4 celoročnými vstupmi do vodného parku Bešeňová.

HOLIDAY VILLAGE TATRALANDIA s garantovaným výnosom 5% ročne, 14 dňami majiteľského pobytu a bezplatnými vstupmi do aquaparku alebo na lyžovačku v Jasnej alebo vo Vysokých Tatrách.